Najczęściej zadawane pytania przez „osoby potrzebujące pomocy”

  1. Jak można skierować kogoś na przymusowe leczenie? Czy po skierowaniu mojego męża na przymusowe leczenie może on z niego nie skorzystać? Czy jest możliwość aby ubezwłasnowolnić mojego teścia ?

Adresatem takich pytań jest Gminna/Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. I tam właśnie powinniśmy odsyłać i nie dyskutować na ten temat.

2. Jak się można zaszyć?

Nie jestem zwolennikiem zaszywania. Moje doświadczenie mówi mi, że to nic nie dało. Proszę zwróć się do przychodni uzależnień w Twoim mieście. Jeśli chcesz wyślę Ci adres strony internetowej przychodni.

3. Czy znasz jakąś grupę internetową ?

Grupy internetowe, różne “fora i czaty” według mnie nie działają w zgodzie z Tradycjami AA. Wiem, że są, ale nie znam adresów. Moje własne doświadczenie podpowiada mi, że nie ma jak mityng w realu.

4. Jak można pomóc komuś, kto jest alkoholikiem wypierającym się tego? Chciałam zapytać, czy można w jakiś sposób przekonać alkoholika do leczenia? Mam tatę/mamę alkoholika, chciałabym wiedzieć czy można go/ją jakoś naprowadzić do tego żeby się leczyć. Nie wiem jak namówić brata/siostrę aby się zgłosił do poradni odwykowej ?

Moja rodzina kilka lat “pracowała” nad tym, abym coś zrobił z moim uzależnieniem. Rozmawiali ze mną, czasem spokojnie, czasem z krzykiem, wysyłali do lekarzy, do przychodni uzależnień, proponowali esperal, anticol – wydawało się wszystkim, że już jestem stracony. Ale chyba jednak była to metoda na mnie, wreszcie zrozumiałem, że sam sobie nie poradzę i poszedłem do AA. Trzeba próbować rozmawiać, nie ochraniać, nie tuszować zawalonych przez alkoholika spraw, być cierpliwym i mieć nadzieję, że osoba bliska Ci zechce się leczyć.

5. Jak znaleźć jakiś ośrodek odwykowy ?

Wyślę Ci adres strony internetowej. Poszukaj jakiegoś blisko Twojego miejsca zamieszkania.

6. Moja mama pije coraz częściej, nie wiem od czego zacząć? Gdzie i w jaki sposób szukać pomocy dla mojego ojca ?

Czy rozmawiasz z nią/nim o tym? Czy mówisz, że Ci to przeszkadza? Najpierw sama się dowiedz jak najwięcej o chorobie alkoholowej. Idź do najbliższej przychodni uzależnień i do grupy Al – Anon. Wyślę Ci adres strony internetowej przychodni i adres na oficjalną stronę wspólnoty Al – Anon.

7. Mam brata który przyznaje się do alkoholizmu i chce, aby mu pomóc. Co mogę zrobić dla niego ? Mój partner ma problem alkoholowy, do którego się mi ostatnio przyznał. Chcę mu pomóc. Czy mógłby mi pan powiedzieć, gdzie moglibyśmy się na samym początku zgłosić? Mam problem z mężem alkoholikiem, on chce się leczyć, ale nie wie od czego zacząć i gdzie się udać. Bardzo proszę o poradę.

Skieruj go na mityng AA. Wyślę Ci adres strony internetowej z miejscami i terminami mityngów. Poszukaj najbliższego Twojego miejsca zamieszkania i tam go skieruj. Jeżeli będzie się wstydził czy bał sam iść, to wybierz mityng z literką “O” – otwarty i idź tam razem z nim. Na mityngach otwartych mogą być również nie alkoholicy. Jeżeli nie będziesz chciał iść na mityng, to są przychodnie uzależnień. Wyślę Ci adres strony internetowe j, poszukaj najbliższej Twojego miejsca zamieszkania.

8. Moja bratowa chyba jest alkoholiczką, pije kilka razy w tygodniu może niewielkie ilości alkoholu tzn. “jest lekko wstawiona”, ale robi to regularnie od ok. 3 lat. Nie chce udać się na spotkanie do AA. Była u psychologa (jak twierdzi z powodu depresji), potem u psychiatry, który odesłał ją do AA w miejscu zamieszkania. Ale ona nie chce tam się udać. Chciałbym jej pomóc. Od czego zacząć ?

Od rozmowy. Trzeba z nią rozmawiać, uświadamiać ile zła, kłopotów, problemów alkohol “daje jej w prezencie”. Powinien Pan zdobyć jak najwięcej informacji o chorobie alkoholowej, ulotek, broszurek, książek – przeczytać i podarować/podłożyć bratowej. Może Pan spróbować namówić ją na mityng AA w innym mieście.

9. Mam pewien problem, wydaje mi się, ze za dużo piję alkoholu.

Jeżeli sam o tym myślisz, tak Ci się wydaje, to zapewne naprawdę za dużo pijesz i masz problem z alkoholem. Zapraszam na mityng AA. Wyślę Ci adres strony internetowej (aapodkarpacie.pl) z adresami i terminami spotkań, wybierz najbliższy swojej miejscowości i proponuję abyś się tam udał.

10. Przez alkohol często miałam problemy, wciąż nurtuje mnie pytanie czy nie zaszłam w piciu za daleko. Bardzo trudno jest mi odmówić kieliszka, a potem zaczyna się często cug. Jeśli jestem w towarzystwie męża (nie pije) zachowuję umiar, ale kiedy go nie ma często tracę kontrolę.

Rozumiem, że szukasz pomocy. Zgłoś się na mityng AA, zapraszam. Prześlę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami, poszukaj czegoś blisko Twojej miejscowości i proponuję abyś się tam udał.

11. Czy istnieje jakaś możliwość pomocy osobie z uzależnieniem alkoholowym (chyba) ?

Tak istnieje. Wyślę Ci adres strony internetowej, na oficjalną stronę Al – Anon, to wspólnota rodzin i przyjaciół alkoholików. Zgłoś się tam. W realu więcej i łatwiej będzie Ci się dowiedzieć co możesz zrobić.

12. Witam, nie wiem kogo zapytać. Mam 17 lat, chcę wziąć udział w mityngu – nie wiem czy są jakieś specjalne dla nieletnich ?

Nie ma, ale jest dużo grup, których uczestnikami są osoby młode. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami regionów AA. Zgłoś się do tego, na terenie, którego leży Twoja miejscowość. Zadzwoń, lub napisz maila, na pewno dostaniesz odpowiedź z adresami i terminami spotkań grup w których uczestniczą głównie młodzi alkoholicy.

13. Potrzebuję pomocy, za dużo piję i nie mogę tego opanować, boję się pisać o sobie, bo nikt o tym nie wie, prawie nikt.

– Zgłoś się na mityng AA. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami. Poszukaj czegoś blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Wstydzę się nie, to nie wchodzi w grę.

– Jak myślisz, czy Twoja rodzina, Twoi sąsiedzi nie wiedzą, że masz problem z alkoholem. Jeżeli nie chcesz iść na mityng, to może do przychodni. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami przychodni.

14. Mam pytanie ale chodzi o DDA. Jestem z dziewczyną, której tata pił kiedy była dzieckiem. Wybieram się na terapię. Czy są jakieś przeciwwskazania żebyśmy byli razem przez czas jej terapii, ponieważ ja czasami piję ?

Czy uważasz, że Twoje picie alkoholu pomaga Twojej dziewczynie? Decyzja tak naprawdę należy do Ciebie, pomyśl co jest ważniejsze, wartościowsze w Twoim życiu – dziewczyna, którą darzysz uczuciem, czy kieliszek alkoholu.

15.Jakie są objawy uzależnienia ?

Nie jestem profesjonalistą. Proszę zgłosić się do przychodni uzależnień. Wyślę Ci adres strony internetowej.

16.Chciałbym wiedzieć gdzie są najbliższe kluby AA obok mojego miejsca zamieszkania ?

Wysyłam adres strony internetowej z mityngami AA.

17.Jak można skontaktować się z Al – Anon ? Chciałbym się dowiedzieć o mityngi Al -Anon w moim mieście.

Wysyłam adres oficjalnej strony internetowej Al – Anon.

18.Czy przed udaniem się na mityng trzeba się umówić, zadzwonić ?

Nie, oczywiście, że nie. Serdecznie zapraszam na każdy. Wystarczy po prostu przyjść, nie trzeba nic mówić, nie ma żadnych list, składek itp. Musisz tylko być trzeźwy.

19.Za dużo piję. Drugi dzień nie piję i czuję się fatalnie. Co mam robić?

Proponuję abyś zgłosił się na leczenie. Zapraszam na mityng AA. Przyjdź, tylko bądź trzeźwy. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami spotkań. Tam dowiesz się więcej co masz robić. W realu, bo w necie trudno pomóc.

20.Piję

-Teraz ?

-Tak.

-To wytrzeźwiej i zapraszam ponownie do kontaktu.

21.Jestem po terapii i szukam grup w okolicy Międzyrzeca Podlaskiego.

Wysyłam Ci adres strony internetowej z adresami i terminami. Szukaj w regionie Lublin.

22.Jestem alkoholiczką z Francji i chcę znać czy są spotkania AA w Rzeszowie w języku francuskim. Trudno po polsku pisać urodzona we Francji, a tatuś był Polak.

Wysyłam Ci adres strony internetowej z adresami i terminami spotkań AA w Rzeszowie i okolicy. O ile wiem to nie ma grupy francuskojęzycznej.

23.Czy są mityngi w języku polskim w Niemczech, Anglii, Irlandii, Francji?

Jak najbardziej są, wysyłam Ci adres strony internetowej z grupami polskojęzycznymi.

24.Mam problem w domu. Mama się wyprowadziła, a tata znikł gdzieś, bo usłyszał, że mama nie wróci aż przestanie pić. Co ja mam zrobić? Od czego zacząć ?

-Czy chcesz pomóc tacie, namówić go na leczenie ?

Tak, ale nie wiem jak.

-Czy Twoja mama też chce pomóc mężowi ?

Myślę, że tak

Zgłoście się obie do AL – Anon – wspólnoty rodzin alkoholików. Wyślę Ci adres strony internetowej, poszukaj grupy blisko Twojego miejsca zamieszkania.

25.Szukam dla brata z Podkarpacia dobrego ośrodka odwykowego. Mam na imię Jacek i chcę się zapisać na terapię odwykową w okolicach ………. Proszę o jakieś kontakty.

Wysyłam Ci adres strony internetowej z adresami przychodni.

26.Mam kłopot z piciem, wczoraj byłem u psychologa, dopiero przejrzałem na oczy, że jestem alkoholikiem. Trochę ciężkawo jest. Co mam robić ?

-Czy byłeś na mityngu AA ?

Nie, i wstydzę się trochę.

-Spróbować warto, przecież tam spotkasz takich samych ludzi jak Ty. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami spotkań.

27.Jestem po odtruciu i co dalej ?

Proponuję pójść na mityng AA. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami spotkań.

28.Błagam pomóż mi, nie mam do kogo się zwrócić.

-Na czym polega Twój problem, w czym mam Ci pomóc?

Piję.

-A więc masz problem z alkoholem i chciałabyś przestać pić ?

Tak, co mam robić, gdzie iść.

-Możesz iść na mityng AA. Polecam. Mnie to pomogło, nie piję już 6 lat. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami spotkań. Wybierz coś blisko siebie.

Czy to mi pomoże?

-Nikt Ci nie da gwarancji, wielu pomogło, ale tylko tym którzy sami chcieli bardzo przestać pić i zacząć trzeźwieć. Spróbuj, to nic nie kosztuje, a może właśnie AA jest dla Ciebie. Ja nie piję dzięki AA 6 lat.

29.Szukam programu, aby wyleczyć alkoholika.

AA daje taki program – to program 12 Kroków. Masz je na naszej stronie. Jeżeli chcesz więcej o nim wiedzieć, to przyjdź na spotkanie. Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami i terminami mityngów AA. Wybierz coś blisko miejsca zamieszkania, jeśli jesteś alkoholikiem – możesz iść na każdy, jeśli nie – wybierz miting otwarty , na nim może być każdy.

30.Co możecie poradzić matce, której syn jest alkoholikiem ?

Wspólnotę rodzin alkoholików Al – Anon. Wyślę Ci oficjalny adres strony internetowej.

31.Czy możesz mi podać numer telefonu do AA w Gdańsku?

Wyślę Ci adres strony internetowej z adresami regionów AA. Tam poszukaj.